Aanvraagprocedure
Om een eerlijke spreiding van de screenings over Vlaanderen te realiseren, kan een SVK per keer maximaal 10 screenings aanvragen bij Wonen-Vlaanderen. Pas nadat deze 10 woningen gescreend zijn, kan het SVK opnieuw een lijst met maximaal 10 adressen overmaken. De onderzoeker van Wonen-Vlaanderen plant de bezoeken (bij voorkeur zoveel mogelijk gebundeld) met de SVK’s, die bewoners en eigenaars contacteren om een datum voor het onderzoek vast te leggen.
Op basis van het woningonderzoek maakt Wonen-Vlaanderen binnen de dertig dagen een technisch verslag en een lijstje over van alle prioritaire werken die nodig zijn om de woning conform te maken aan de Vlaamse Wooncode. Om de subsidie te krijgen voor de energiebesparende investeringen, moet de aanvrager zich engageren om alle werken die eventueel op dat lijstje voorkomen (bv: het oplossen van problemen met vocht, stabiliteit,....) uit te voeren.
Vervolgens kan het SVK bij het VEA voor één of meer van de voor subsidie in aanmerking komende energiebesparende werken een aanvraag indienen, die bestaat uit:
o een verklaring op erewoord dat voor dezelfde werkzaamheden geen andere tegemoetkoming, toegekend op basis van andere regelgeving, wordt aangevraagd;
o een schriftelijk bewijs van de toestemming van de eigenaar aan het SVK om werken in het residentieel gebouw of de wooneenheid te laten uitvoeren;o een schriftelijk bewijs waaruit blijkt dat de eigenaar zijn uitdrukkelijk engagement geeft om de huurprijs niet te verhogen ten gevolge van de door dit besluit gefinancierde werkzaamheden en om gedurende negen jaar vanaf de oplevering van de werkzaamheden het huurcontract met het SVK niet op te zeggen;
o een schriftelijk bewijs waaruit blijkt dat het SVK het engagement aangaat om gedurende negen jaar vanaf de oplevering van de werken de huurprijs niet te verhogen ten gevolge van de door dit besluit gefinancierde werken;
o de verbintenis van de eigenaar en het SVK om de werken die Wonen-Vlaanderen op het attest als prioritair uit te voeren aangeeft, uit te laten voeren.
- een toe te voegen kopie van de door het SVK geselecteerde offerte(s);
Belangrijk: enkel offertes die de verplichte vermeldingen (zie hiervoor) met betrekking tot de werkzaamheden bevatten (isolatiewaarden, aantal m², merk, type,....), kunnen worden aanvaard.
- een toe te voegen verklaring van Wonen-Vlaanderen, op basis van het technisch woningonderzoek, welke prioritaire werkzaamheden eventueel nodig zijn om het residentieel gebouw of de wooneenheid te doen beantwoorden aan de normen die vastgesteld zijn overeenkomstig artikel 5 van het decreet van 15 juli 1997 houdende de Vlaamse Wooncode, en de verbintenis van de aanvrager dat de werkzaamheden die Wonen-Vlaanderen als prioritair aangeeft effectief zullen worden uitgevoerd.
Het VEA onderzoekt de aanvraag op haar volledigheid en brengt de aanvrager na evaluatie per brief op de hoogte van de beoordeling van het dossier. De volledige aanvragen worden in volgorde van indiening gerangschikt en goedgekeurd.
In het geval de aanvraag onvolledig is, stuurt het VEA een brief naar de aanvrager met de vraag de ontbrekenden gegevens alsnog te bezorgen binnen een termijn van één maand. Indien het VEA een maand na de aanmaning nog geen volledig dossier heeft, kan zij de premie weigeren.
De eerst gerangschikte volledige aanvragen die aan de toekenningsvoorwaarden voldoen, worden gesubsidieerd tot uitputting van het beschikbare krediet in het Energiefonds. Het VEA sluit met de begunstigde van deze volledige aanvragen binnen de drie maanden na opname in de rangschikking een subsidieovereenkomst waarin de aanvaarde investeringskosten zijn vermeld. Die investeringkosten kunnen nooit meer bedragen dan het bedrag van de offerte(s) die bij de aanvraag is/zijn gevoegd. Na de ondertekening van de subsidieovereenkomst heeft het SVK 36 maanden de tijd om de werken waarvoor een subsidie werd toegekend, uit te laten voeren en de facturen en betalingsbewijzen voor te leggen aan het VEA.
Het VEA kan eventueel als voorschot 50% van de in de subsidieovereenkomst opgenomen aanvaarde investeringskost uitbetalen (binnen een richttermijn van 1 maand na indiening van een schuldvordering en bestelbon(nen) voor de in de aanvraag opgenomen werkzaamheden).
Het VEA kan (het saldo van) de subsidie enkel uitbetalen als alle prioritaire werken opgenomen in de verklaring van Wonen-Vlaanderen werden uitgevoerd. Het SVK moet de voltooiing van deze werken bewijzen aan de hand van een verslag van de uitgevoerde werken, foto's en facturen. Deze documenten worden bij voorkeur digitaal bezorgd aan: Wonen-Vlaanderen, t.a.v. Luc Bollaert, Koning Albert II-laan 20 bus 17, 1000 Brussel.
Het VEA betaalt de subsidie (of het saldo) binnen de twee maanden uit nadat het SVK de volgende bewijsstukken voorlegt:
1° de factuur of de facturen op naam van het SVK, gedateerd en betaald na de datum van de indiening van de subsidieaanvraag, over de werkzaamheden waarvoor de subsidie werd aangevraagd en waarop ondubbelzinnig de nodige gegevens zijn vermeld om te kunnen nagaan dat aan de voorwaarden van dit besluit is voldaan;
2° de betalingsbewijzen waaruit duidelijk en ondubbelzinnig is op te maken dat de facturen door het SVK volledig werden betaald na de datum van de indiening van de subsidieaanvraag;
3° (indien van toepassing) de verklaring van Wonen-Vlaanderen dat de door haar als prioritair aangegeven werkzaamheden, nodig om het residentieel gebouw of de wooneenheid te doen beantwoorden aan de normen die zijn vastgesteld overeenkomstig artikel 5 van het decreet van 15 juli 1997 houdende de Vlaamse Wooncode, effectief zijn uitgevoerd.
Deze bewijsstukken stuurt het SVK per post naar: Vlaams Energieagentschap, Subsidie Sociale Verhuurkantoren, Koning Albert II-laan 20 bus 17, 1000 Brussel.
Indien uit de facturen blijkt dat het project gewijzigd werd, zal het steunbedrag, zonder evenwel het hiervoor vermelde maximumbedrag te overschrijden, herberekend worden.

