EPC bij verkoop en verhuur van woongebouwen

Het EnergiePrestatieCertificaat (EPC) ...

  • informeert potentiële kopers en huurders over de energiezuinigheid van de woning.
  • is verplicht vanaf het moment dat een woning te koop of te huur staat, zo niet riskeert de eigenaar een boete.
  • wordt opgemaakt door een erkende energiedeskundige type A. Verkopers en verhuurders kunnen hier de lijst met erkende energiedeskundigen type A (pdf) raadplegen (gerangschikt volgens postcode).  

NIEUWE VERPLICHTING ivm publica: Vanaf 1 januari 2012 is het verplicht om het kengetal en het adres van de woning of de unieke code van het certificaat te vermelden in de advertenties waarin de woning te koop of te huur wordt aangeboden, zoals advertenties in folders, tijdschriften, kranten, websites, nieuwsbrieven, beurzen, TV of radio. De uitgebreide richtlijnen kunt u hier nalezen.

Nieuwtje voor de (kandidaat-)energiedeskundige type A:

Op vrijdag 27 januari 2012 heeft de Vlaamse Regering het ontwerp van besluit voor de invoering van het centraal examen principieel goedgekeurd. Het centraal examen zal in eerste instantie verplicht worden voor de nieuwe kandidaat-energiedeskundigen type A. Het volgen van een erkende opleiding blijft een verplichting. Ook in geval van schorsing zal de energiedeskundige verplicht worden om het centraal examen met succes af te leggen. De inschrijvingskost voor deelname aan het centraal examen bedraagt 150 euro. De invoering van het centraal examen is gepland vanaf het najaar 2012. 

Het ontwerp van besluit wordt nu nog voor advies voorgelegd aan de SERV, de MiNa-Raad en de Raad van State.
 
Op termijn zullen ook de energiedeskundigen type A en B gestroomlijnd worden tot 1 type van energiedeskundige voor residentiële gebouwen. Teneinde deze stroomlijning te kunnen realiseren, dient eerst een maatwerkadviesmodule te worden geïntegreerd in de EPC-software (Epact). De softwareontwikkelaar onderzoekt momenteel de mogelijkheden daarvoor.
 
Van zodra we over het voorgaande concrete informatie hebben, brengen we u op de hoogte via de EPC-nieuwsbrief en de website.